Obsah

Archív

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Bojnická 18

831 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Zasklenie balkónu krok za krokom

Zasklenie balkónu alebo lodžie nie je len estetické, ale hlavne praktické: rozšíri celoročne užívanú plochu bytu, chráni proti hluku a prachu a zníži náklady na vykurovanie. Aby realizácia prebehla podľa očakávania a výsledok priniesol maximálnu spokojnosť, je nevyhnutné zvoliť vhodný zasklievací systém. Na výber sú dva základné typy – rámový či bezrámový, z ktorých každý prináša iné výhody. Na detaily sme sa spýtali pána Josefa Šenka, obchodného riaditeľa spoločnosti ALUMISTR SE, ktorá je najväčším českým výrobcom zasklievacích systémov a ich dodávateľom na slovenský trh.

Bezrámový systém tvoria sklenené tabule s transparentným tesnením medzi sklami. Rámové zasklenia sú okná v hliníkových rámoch, ktoré sa posúvajú po koľajniciach a skladajú za seba. Ktoré riešenie je podľa Vás lepšie?

Obidve varianty majú svoje prednosti. Bezrámový systém vytvára dojem celosklenenej plochy, pôsobí veľmi esteticky a umožňuje ničím nerušený výhľad. Ide o otočný a posuvný systém, čo zaisťuje jednoduchú dostupnosť vonkajšej strany skla a jeho pohodlné umývanie. Rámové zasklenia zasa lepšie odolávajú nepriazni počasia. Je tesnejšie, takže pri daždi nehrozí zatekanie a menej hlučné pri silnom vetre. Manipulácia s rámovým systémom je ľahšia rýchlejšia, poradia si s ním aj staršie a fyzicky menej zdatné osoby. Užívatelia túto prednosť ocenia napríklad pri prívalových dažďoch, kedy stačí potiahnuť za madlo a celý systém sa uzatvorí jediným zatiahnutím. Na rámy sa lepšie montuje tieniaca technika, siete proti hmyzu a ľahšie sa zabezpečí proti zlodejom. Naviac tento systém pri manipulácií nezaberá žiaden priestor samotnej lodžie a nemusí sa na ňu brať ohľad pri umiestnení posedenia alebo sušiaku na bielizeň.

Podľa čoho by sa mali zákazníci rozhodovať?

Často volia bezrámový systém pre jeho jednoduchú umývateľnosť, ale mali by zvážiť taktiež aj ďalšie hľadiská, dôležité je aj umiestnenie domu a orientácia balkóna. V lokalite so silnými nárazovými vetrami je vhodnejšie kvalitné tesniace rámové zasklenie, predovšetkým pokiaľ je balkón situovaný na náveternej strane. Rámový systém sa jednoduchšie otvára a je výhodný na slnečnej strane, kde sa uzatvorený priestor rýchlo prehrieva. Pri rušnej križovatke sa odporúča zvoliť rámové zasklenie so zvukovo izolačným dvojsklom. V prízemnom byte zvažujeme tiež hľadisko bezpečnosti a vyberáme iba z uzamykateľných systémov, vopred si zistiť prípadné miestne obmedzenia, ktoré môžu zakazovať niektoré riešenia napríklad z dôvodu pamiatkovej ochrany.

Záleží aj na veľkosti a tvare balkóna?

Určite záleží, rovnako ako aj na očakávania, na aké sa bude zasklený priestor v budúcnosti využívať. Otočný bezrámový systém pri otváraní vyžaduje manipulačný priestor, kam nie je možné umiestniť vyššie stoličky, sušiak ani kvetináče s kvetmi. Pre menšie balkóny, kde je treba šetriť miestom, preto radšej volíme priestorovo nenáročný rámový systém. Predovšetkým to platí, pokiaľ je hlavným cieľom zasklenia zvýšiť komfort bývania a rozšíriť celoročne využívanú obytnú plochu. Kto preferuje nerušený výhľad alebo potrebuje zaskliť väčší balkón s atypickým, napríklad oblúkovým pôdorysom, zvolí elegantný dizajn bezrámového systému.

Realizácia ktorého systému je náročnejšia?

V náročnosti realizácie nie je medzi systémami rozdiel. Jednoduchší a tým aj rýchlejšia montáž býva vo variantoch Flexi, ktorý dokáže vyrovnať nerovnosti konštrukcie až do výškového rozdielu 5 cm. Variant Flexi je možné v oboch systémoch, ale bezrámové zaklenie potom už nie je otočné, ale iba posuvné.

Ako samotná realizácia prebieha? S akými obmedzeniami majú obyvatelia bytu pri zasklievaní počítať?

V každom prípade je nutná osobná návšteva bytu a presné zameranie, pretože systémy sa vyrábajú na mieru. V Českej republike je nutne vopred zariadiť stavebné ohlásenie alebo stavebné povolenie. Výroba systému trvá 2 – 3 týždne, takže do mesiaca od zamerania spravidla môžeme montovať. Samotná montáž zasklievacieho systému je pomerne jednoduchá a trvá 2 až 3 hodiny, ale náročnejšie bývajú práce okolo – silikónovanie, začisťovanie, leštenie ... Pre obyvateľov bytu to neznamená žiadne špeciálne obmedzenie, celá akcia zaberie jeden deň a zvyčajne až do predania na kľúč netrvá dlhšie ako 6 až 8 hodín. Záleží tu na veľkosti balkóna, zložitosti zasklenia a typu zábradlia. Na nové hliníkové zábradlie sa montuje jednoduchšie než na staré oceľové, ktoré sa musí najskôr pripraviť a dotesniť.

Zaisťujete aj prípadnú demontáž starého zasklenia? A odporúčate realizovať zasklenie balkónu ešte pred zateplením bytového domu alebo až po ňom?

Demontáž starého zasklenia neponúkame, ale v rámci zákazky zaisťujeme. Rozhodne je lepšie realizovať zasklenie až po zateplení domu, kedy už sú jasné rozmery. Ideálne je pripraviť sa na zasklievanie balkónu ešte pred zateplením a nachystať pod zateplením konzoly a kotviace otvory, aby sa následná montáž zasklenia zbytočne nepredražovala. Pokiaľ sa dom zatepľuje až po zasklení a je nutné systém zmenšiť, lepšie sa upravujú systémy rámové. Bezrámový systém má tabule z kaleného skla, kde zmenšenie nie je možné.

Je možné vyčísliť aké výhody v podobe odhlučnenia a zníženia tepelných strát zasklenie prinesie?

Tieto merania nám realizovali odborníci z Fakulty stavebnej VUT v Brne. Na zateplenej budove zistili prínos zasklenia vo forme zníženia meranej tepelnej straty priliehajúcej konštrukcie približne o 19%, na budove bez aplikácie energeticky úsporných opatrení potom môže tento prínos dosahovať až 29%. Miera odhlučnenia sa líši podľa typu zasklenia, pri rámových systémov uvádzame vzduchovú nepriezvučnosť až  24dB, u bezrámového systému až 12dB. V každom prípade určite záleží na kvalite zvoleného systému a tiež montáže. Preto odporúčam zvoliť prevereného dodávateľa, ktorý používa bezúdržbovú prevádzku. Aby nové zasklenie prinášalo iba radosť!

ALUMISTR SE
organizačná zložka podniku zahraničnej osoby
Za kasárňou 1
831 03 Bratislava
www.alumistr.sk