Obsah

Archív

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Bojnická 18

831 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Predizolované systémy pri rekonštrukciách teplovodov

Mnohé bytové domy na Slovensku sú zásobované teplom pre vykurovanie a ohrev vody centrálnym zdrojom tepla (tzv. CZT). Moderné systémy CZT majú aj v budúcnosti nenahraditeľné miesto pri efektívnej a ekologickej výrobe a distribúcii tepla. Aktuálnym impulzom na nové investície resp. sanácie pôvodných tepelných rozvodov sú neustále rastúci dopyt po úsporných a obnoviteľných zdrojoch energie a v nemalej miere aj dotačné programy Európskeho spoločenstva.

Predizolované systémy od spoločnosti Rehau ponúkajú vhodné riešenie vhodné pre mnohé aplikácie. Najmä kombinácia plastových PE-Xa rúr INSULPEX alebo oceľových rúr INSULPEX KMR predizolovaných v pevnom ochrannom plášti je ideálnym kandidátom pre sanácie teplovodov zásobujúcich naše byty teplom a teplou vodou. Každý variant má totiž svoje výhody podľa konkrétnej situácie z hľadiska rýchlosti a spoľahlivosti sanácie, ako aj investičnej a prevádzkovej hospodárnosti.

Insulpex je flexibilným systémom, kde na rozvodnú rúrku z PE-Xa nadväzuje izolácia z polyuretánovej peny a plášť z polyetylénu. Insulpex je dostupných v kotúčoch rezaných podľa priania zákazníka, v zmysluplných prípadoch aj v tyčiach. Maximálne dĺžky kotúčov sú podľa dimenzie 50m až 360m, dlhé úseky teda zvláda bez akýchkoľvek spojov a s vysokou rýchlosťou montáže, čo je podstatné pre sanáciách s cieľom čo najkratšej odstávky zásobovanie teplom a teplou vodou. Vďaka spojitej konštrukcii jednotlivých vrstiev systému je INSULPEX prevažne samokompenzujúci. Systém je pozdĺžne vodotesný, čo znamená, že eventuálne poškodenia plášťa nespôsobia vniknutie vlhkosti alebo vody do celého rozvodu a aj tepelné straty sa obmedzia len na poškodený úsek. Insulpex je dostupný v dimenziách DN 20 až DN 150. Vzhľadom na špičkové izolačné vlastnosti a minimálne straty energie je vhodný popri kratších prepojoch aj pre veľmi rozsiahle úseky rozvodov tepla a teplej vody. 

Neprekonanou spojovacou technikou v oblasti vonkajšej bezkanálovej pokládky rozvodov tepla s vnútornou rúrou z PE-Xa ostáva systém násuvnej objímky. Pri predizolovaných rúrach vyniká predovšetkým extrémnou spoľahlivosťou a bezpečnosťou spoja, rýchlou montážou a optimálnou hydraulikou bez zúženia svetlosti potrubia. Alternatívne možno systémy z PE-Xa spájať jedinečnými zváracími elektrotvarovkami FUSAPEX odolnými až do teploty 95 °C, ktorý je ako celo-plastový ideálny pre geotermálne aplikácie.

Insulpex KMR je tzv. tuhý systém s rozvodnou rúrkou z ocele, izoláciou z PUR peny a vonkajšieho plášťa z PE. Je nevyhnutným riešením pre systémy zaťažené vyššími teplotami ako 95°C, prípadne sú potrebné dimenzie vyššie ako DN150 (použitie plastových rúr by bolo nehospodárne). Dostupné sú dimenzie DN20 až DN300 a tri hrúbky izolácií. Samozrejmosťou je široká paleta tvaroviek a príslušenstva pre doizolovanie.

Rauvitherm je  extra flexibilný systém s rozvodnou rúrkou z ohybného polyméru PE-Xa v dimenziách DN 20 až DN 100, skladanou izoláciou z Pex peny a vonkajšieho vlnitého plášťa z PE. Ideálny pre krátke trasy s výbornou ohybnosťou, napr. krátke prepoje teplovodov. Výhodou je okamžitá logistická dostupnosť bežných dimenzií Rauvithermu zo skladu v Bratislave.

Radi Vám poskytneme náš technický a logistický servis pri plánovaní a realizácii Vášho zámeru. Jedinečnou šírkou sortimentu nájdeme vhodné riešenie pre nové rozvody ako aj sanácie dosluhujúcich tepelných sietí.

 

REHAU, s.r.o.
Kopčianska 82 A
850 00 Bratislava
tel: +421 / 2 / 682 091 49
igor.krajcovic@rehau.com
www.rehau.sk
www.stupacky.sk