Obsah

Archív

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Bojnická 18

831 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Nie je polystyrén ako polystyrén. Viete, v čom sa líšia?

Polystyrén patrí medzi najobľúbenejšie zatepľovacie materiály. A nie je to náhoda. Má výnimočné tepelnotechnické vlastnosti, je ľahký a poskytuje mimoriadne výhodný pomer cena/výkon. Vďaka zatepleniu týmto materiálom dokážete ušetriť viac ako polovicu nákladov na vykurovanie. Kam s ním? Od strechy až po podlahu ho možno použiť prakticky všade.

Podstatnou časťou postupu pri zatepľovaní je príprava: výber dodávateľskej firmy, správneho typu izolačného materiálu, dôkladné posúdenie stavu budovy, naplánovanie kotvenia.... Viete však podľa čoho si vybrať správny produkt práve pre vašu stavbu?

Nechajte rozhodnúť kvalitu, nie cenu

Polystyrénové dosky od rôznych výrobcov sa na prvý pohľad veľmi nelíšia. V skutočnosti však medzi nimi môžu byť veľké rozdiely v pevnosti, odolnosti a izolačnej schopnosti. O kvalite a správnej výrobe či aplikácii tohto materiálu hovorí  šesť právnych predpisov a šesť technických noriem, ktoré určujú kvalitu EPS a hovoria o tom, aké má mať vlastnosti, ako sa má vyrábať a aplikovať.   

Na prvý pohľad to môže znieť zložito, no nemusíte sa stať odborníkmi na kvalitu.. Základným metrom pre kvalitu výrobkov je MONITORING KVALITY EPS pre stavebníctvo. Realizuje ho Združenie výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku (Združenie EPS SR). Monitoring mapuje kvalitu výrobkov všetkých výrobcov a predajcov EPS. Dokáže nie len identifikovať nekvalitný výrobok, ale aj postihovať výrobcov (pokutou vo výške 5-tisíc eur,  vylúčením  zo združenia, a napopkon alarmovaním Slovenskej obchodnej inšpekcie). Výsledky monitoringu nie sú verejné, ale to, či je výrobca členom Združenia alebo nie  prezrádza, či sú jeho výrobky sledované.

 „Pri výbere dodávateľa sa pýtajte, či je firma členom Združenia EPS SR. Zodpovedný výrobca si navyše robí svoju vlastnú kontrolu kvality priamo vo výrobe, pri ktorej každú výrobnú várku EPS podrobí skúške objemovej hmotnosti a pevnosti tlaku a ťahu. “ Alexander Prizemin, marketingový riaditeľ spoločnosti Isover

Polystyrén nie je len jeden

Okrem toho, že kvalita polystyrénu sa líši od výrobcu k výrobcovi, existuje aj množstvo druhov polystyrénu (EPS) – každý druh má svoje špecifiká a je vhodný na rozličné použitie. „Nie je polystyrén ako polystyrén. Výrobky od rozličných výrobcov sa môžu výrazne odlišovať v kvalite. Našim zákazníkom preto radíme, aby si overili, či ich výrobca môže garantovať kvalitu polystyrénu,“ hovorí Alexander Prizemin. „Výber je ešte o niečo komplikovanejší kvôli množstvu druhov polystyrénu. Naša spoločnosť vyrába v trnavskom závode vysokokvalitný polystyrén a naše portfólio produktov je na Slovensku najbohatšie“ dodáva.

Za produktom by mali byť odborníci a servis

Spoľahlivý materiál treba vedieť správne použiť. Kvalitný výrobca či distribútor spolupracuje s rovnako kvalitnými stavebnými firmami, ktoré majú dobré referencie a nerobia chyby. „Správna aplikácia kontaktného zatepľovacieho systému je takmer rovnako dôležitá, ako samotný materiál,“ hovorí Alexander Prizemin. Dodáva, že nedostatočné lepenie či nesprávne kotvenie EPS na fasáde môžu znehodnotiť celú funkciu zateplenia.
Dôležité je aj to, čo okrem samotného výrobku môže firma zákazníkovi ponúknuť. Firmy, ktorým záleží len na obchodných  výsledkoch, idú po cene. Firmy, ktorým záleží na dobrom mene a referenciách, si naopak dávajú záležať na servise a odbornom poradenstve.

Čo to znamená v praxi? Zateplenie domu je proces, do ktorého vstupuje množstvo premenných. Materiál konštrukcie, tvar domu, spôsob zakladania stavby. Preto je jednou z najdôležitejších služieb pre zákazníka rada odborníka. Nejde len o hrúbku zateplenia, ale aj o druh materiálu, ktorý je najvhodnejší pre konkrétnu časť domu. Zodpovedný výrobca si však nenecháva svoje odborné know-how len pre seba, ale investuje do pravidelného školenia svojich partnerov, takže ak zatepľujete, máte po ruke množstvo odborníkov, ktorí vám poradia nielen cez telefón, alebo e-mail, ale v prípade potreby sa prídu aj fyzicky pozrieť na stavbu. Hovoríme teda o výrobku s „pridanou hodnotou“.

Kontakt:

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.
Divízia Isover
Stará Vajnorská 139
831 04 Bratislava
info@isover.sk
www.isover.sk